nyheder/word2007_145.jpg

25 år med Word

Microsoft kan netop nu fejre sit 25-års jubilæum med Word. Efter en langsom start i 1983 blev Word det mest populære tekstbehandlingsprogram i verden.

27. oktober 2008

Oprindeligt var Microsoft Word et DOS-program med komplicerede kommandoer. Det blev en meget besværlig start i oktober 1983. Først efter mere end fem år fandt Word sin plads på markedet for tekstbehandling. De grafiske elementer, der blev tilføjet Word, var i starten kun tilgængelig for Mac OS. Den første Word til Windows udkom i 1989, og den var designet til Windows 3.0. Microsoft Word 2.0 blev dengang i 1992 solgt som en del af Microsoft Office 3.0.

Word blev hurtigt det førende tekstbehandlingsprogram. En af grundene til Words succes skyldtes til dels at WordPerfect, som var den store konkurrent, udlod at udvikle en Windows-version i starten.

De fleste af de grundlæggende funktioner, som vi bruger i dag, var allerede tilgængelige i Word 2.0, som nærmest kan afvikles på en moderne lommeregner.

Måske er du interesseret i ...