Der er et virkelig tillokkende forhold mellem pris og kvalitet i musen AOC GM500. Musens ydre form er helt symmetrisk, og det gælder også placeringen af knapperne. Det er sjældent, at vi ser den slags, men der er faktisk knapper til tommelfingrene på begge sider, så musen kan bruges lige let med både højre og venstre hånd.
De to primære knapper måtte godt yde lidt ekstra modstand, så du ikke kommer til at aktivere dem ved at hvile fingrene lidt for tungt på musen, men ellers er alt, som det bør være, og musen er generelt godt skruet sammen.
AOC har et udmærket program til Windows, så du kan tildele funktioner til musens otte knapper. Du kan også ændre indstillingerne for lyset i musen, og alle mulighederne præsenteres meget overskueligt på en håndfuld faneblade i programmet. Der er et billede af en højre- og venstrehånd på programmets hovedside, så du med et enkelt klik kan spejlvende alle musens funktioner. Det er ret smart, hvis I er en højre- og venstrehåndet, der deles om computeren.
Musen sluttes til pc'en med et langt stofbelagt USB-kabel, og den er klar til brug i samme sekund, du har sat stikket i.
