Hvis man har købt en computer med Home Edition eller Starter Edition af Windows 7 har man mulighed for at opgradere til en bedre version af styresystemet til billigere penge, end en ny udgave ville koste.
Det sker ved hjælp af Windows Anytime Upgrade-ordningen (WAU), hvor du online kan købe en ny produktnøgle, som frigiver de funktioner, der kun findes i Ultimate eller Professional udgaven af Windows 7. Den funktion, er bare desværre ikke tilgængelig, hvis du bor i Danmark, der ikke er blandt de tretten lande, hvor den online udgave af Windows Anytime Upgrade-ordningen bliver tilbudt.
Danskerne skal altså, i modsætning til blandt andet vores Svenske naboer, enten købe funklende nye udgaver af for eksempel Windows 7 Home Premium, eller få en WAU opgraderings-boks tilsendt med posten eller hos din lokale Fona, hvis du vil åbne for de funktioner, der ellers kan opnås igennem den online Windows Anytime Upgrade-ordning. Til trods for, at du måske allerede har en mindre udgave af Windows 7 installeret på din Computer.
Følgende 13 lande bliver indtil videre tilbudt WAU online opgraderinger: Australien, Belgien, Canada, Frankrig, Tyskland, Italien, Japan, Holland, Spanien, Sverige, Schweiz, Storbritannien og USA.