Netværk via elkablerne er ikke så udbredt som trådløst netværk, og det er lidt ærgerligt. Med et sæt af de såkaldte HomePlug-adaptere kan du nemlig trække netværk gennem huset på et øjeblik. Der er intet bøvl med adgangskoder eller antenner, og det er mere stabilt end trådløst netværk.
Denne homeplug fra ZyXEL er kompakt og bygget i en rigtig solid kvalitet. Enhederne sættes i stikkontakterne, og så er der forbindelse. Tre statuslamper på fronten fortæller, om der er strøm, om der er kontakt til andre HomePlugs, og om der er forbindelse til computeren. På siden af enheden er der en knap til at kryptere netværket og en knap til at nulstille HomePlug’en, hvis den skulle være gået helt i baglås.
Måleresultaterne er flotte. Sættet er ganske vist ikke så hurtigt, som de hurtigste homeplugs, vi har testet, men til gengæld holder det en høj fart over længere afstande. Rækkevidden er nemlig helt i top. Sættet holder en ganske brugbar hastighed på 3 megabit/sekund på det længste stræk, og der er ingen tendens til, at signalet falder helt ud. Det er meget stabilt.
Kompatibiliteten er også glimrende. ZyXEL PLA-401 v3 taler uden tøven med andre enheder, der overholder standarden fra HomePlug Alliance, og hastighederne sammen med andre sæt er upåklagelig.
Funktionsmæssigt er det et plus, at enhederne har knapper til at slå kryptering til. Det gør det nemt og langt hurtigere end at bruge et program til formålet.
Da sættet kommer lige fra fabrikken, har vi desværre ikke fået en manual til det. Det gør faktisk ikke noget, for sættet er så nemt at sætte til og bruge, at det slet ikke er nødvendigt at læse noget inden opsætning.
Sættet fra ZyXEL er nemt at sætte op. Krypteringsknappen på siden gør det hurtigt at sikre netværket. Måleresultaterne er i top med en fin tophastighed, rækkevidde og kompatibilitet.
Teasere Bestil et abonnement og få en digital vejrstation med indbygget vejrudsigt.
Bestil et abonnement på Komputer for alle og få adgang til eksklusivt indhold og særlige tjenester på nettet.
Synology Disk Station DS107+ rummer en masse funktioner til almindelig fildeling på netværket.
Masser af muligheder, men til prisen burde der være mere fart over feltet.
Vi er imponerede over, hvor mange gode funktioner denne router besidder, men prisen er i overkanten.
Med hastighed i top og strømforbrug i bund får man næppe et bedre homeplug-sæt.
På den relativt dyre E3200-router er der gjort en stor indsats for at gøre forsiden diskret – men så er bagsiden til gengæld pakket med lamper, stik og knapper. Alt er nydeligt markeret, og der findes også en USB-port til lager eller en printer.
Denne Edimax-router er lille og ret diskret med små statuslamper ovenpå, men de to store antenner sørger for, at den nok skal blive set alligevel. Der er en indbygget switch med fire porte, men ingen USB-port eller andre fikse ekstrafunktioner.
Med en gratis brugerprofil får du vores nyhedsbrev samt adgang til udvalgt indhold.